Już za dwa lata Rzeszów zyska poprzez drogę ekspresową S19 połączenie z Lublinem, a dzięki budowie S17 – z Warszawą. Trasa przez Lublin zastąpi dotychczasowy szlak prowadzący przez Radom, Opatów i Kolbuszową, czyli DK9, a jednocześnie stanowić będzie fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia.
Budowa S19. Fot. GDDKiA
-
S19 pomiędzy Lublinem i Rzeszowem to również fragment przyszłej Via Carpatia
-
Na 11 z 12 odcinków trasy już trwają prace w terenie
Kierowcy obecnie korzystają już z kilku odcinków S19: zachodniej obwodnicy Lublina oraz odcinka od Sokołowa Małopolskiego do Rzeszowa. 130 km przyszłej S19, od Lublina do Sokołowa Małopolskiego, jest w trakcie realizacji.
Inwestycję podzielono na 12 odcinków realizacyjnych, po sześć w woj. lubelskim (ich łączna długość to około 75 km) i podkarpackim (55 km). Na 11 z nich trwają już prace o różnym zaawansowaniu. W przypadku ostatniego odcinka (Kamień–Sokołów Małopolski) trwa jeszcze postępowanie prowadzące do wydania ZRID.
Źródło: GDDKiA
Pierwsze fragmenty tej części trasy zostaną włączone do eksploatacji w 2021 r., natomiast całość ukończona zostanie w 2022 r.
S19 Lublin–Niedrzwica (12 km)
Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), obecnie trwają prace przy nasypach i wykopach. Stabilizowane jest podłoże, wzmacniany jest grunt. Powstają drogi dojazdowe, a w obrębie MOP Zemborzyce i MOP Radawiec zdejmowana jest warstwa humusu.
Równolegle prowadzone są roboty przy obiektach mostowych, m.in. zbrojenia filarów i przyczółków oraz betonowanie. Powstają przejścia dla małych zwierząt i przepusty. Porządkowany jest również teren po rozbiórkach. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 24%.
S19 Niedrzwica–Kraśnik (20 km)
Na tym odcinku kontynuowane są prace związane z tyczeniem pasa i osi trasy głównej, dróg dojazdowych i poprzecznych. Trwają wyburzenia i rozbiórki budynków, a także prace porządkowe oraz zdejmowanie humusu. Wykonywane są roboty fundamentowe przy obiektach inżynieryjnych, a także zbrojenia. Trwają prace ziemne w ciągu trasy głównej, a także dróg dojazdowych. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 8%.
S19 Obwodnica Kraśnika (10 km)
Trwają prace ziemne przy nasypach i wykopach, stabilizowany jest grunt, wykonywana jest także warstwa podbudowy z kruszywa łamanego. Znaczący postęp widać w obrębie budowy wiaduktów oraz pozostałych obiektów inżynieryjnych: wykonywany jest montaż zbrojenia i betonowanie. Usuwane są kolizje na sieci gazowej, prowadzone są prace przy kanalizacji deszczowej. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 17%.
S19 Kraśnik–Janów Lubelski (18 km)
Niemal na całym odcinku zdjęto humus, trwają roboty ziemne przy nasypach i wykopach, zagęszczane i wzmacnianie jest podłoże. Budowane są obiekty inżynieryjne, powstaje zbrojenie korpusów wiaduktów oraz trwa betonowanie i izolacja fundamentów. Budowane są także przejścia dla zwierząt oraz kanalizacja deszczowa. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 25%.
S19 Obwodnica Janowa Lubelskiego (7 km)
To jeden z dwóch najbardziej zaawansowanych obecnie odcinków. Trwają prace przy nasypach i wzmacnianiu podłoża. Betonowane są kolejne elementy obiektów mostowych, m.in. korpusów i podpór.
Niedaleko miejscowości Pierońka, w pasie drogowym S19, wykonawca układa próbny odcinek dolnej warstwy podbudowy zasadniczej z kruszywa. Budowana jest kanalizacja deszczowa i prowadzone są prace melioracyjne. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 39%.
S19 Janów Lubelski–Lasy Janowskie (8 km)
Ten odcinek niemal w całości położony jest wzdłuż obecnego przebiegu DK19 i kierowcy korzystający z tej trasy mogą na bieżąco śledzić duże postępy na budowie – czytamy w komunikacie GDDKiA. Wykonawca realizuje prace ziemne, wzmacnia grunt i wykonuje nasypy. Powstaje też dolna warstwa podbudowy zasadniczej przyszłych dróg serwisowych i dojazdowych.
W zakresie robót mostowych trwa betonowanie elementów i wykonanie izolacji. Prowadzone są także prace przy zbrojeniach przejść dla zwierząt oraz budowie kanalizacji deszczowej. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 32%.
S19 Lasy Janowskie–Zdziary (9,3 km)
Prace przygotowawcze związane są z wycinką drzew, tyczony jest pas drogowy przyszłej trasy S19. Ponadto zdejmowany jest humus, a grunt wymieniany. Wykonywane są nasypy i wykopy w pasie drogowym. Trwa rozbiórka obiektów kolidujących z przyszłą drogą ekspresową. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 1%.
S19 Zdziary–Rudnik nad Sanem (9 km)
Prace przygotowawcze polegają na usuwaniu humusu i wykonywanu nasypów oraz wykopów, a także platform roboczych pod dreny. Budowane są obiekty inżynieryjne, zbrojone są filary i podpory oraz trwa betonowanie. Największe obiekty na tym odcinku to: wiadukt nad linią kolejową nr 66 Zwierzyniec Towarowy–Stalowa Wola Południe oraz most nad rzeką San. Wykonywane są również kolumny w technologii jet grounting pod wiadukt drogowy w okolicy Zdziar. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 13%.
S19 Rudnik nad Sanem–Nisko Południe (6 km)
Trwa wycinka drzew i karczowanie pni, geodezyjne tyczenie pasa drogowego przyszłej S19. Zdejmowany jest humus w pasie drogowym, prowadzone są prace ziemne przy nasypach i wykopach drogowych oraz usuwanie kolizji na sieciach podziemnych. Wykonawca wymienia też grunt. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 8%.
S19 Nisko Południe–Podgórze (11,5 km)
Rozpoczęto prace przygotowawcze, wycinkę drzew i karczowanie pni, a geodeci tyczą pas drogowy. Rozpoczęła się budowa niektórych obiektów inżynieryjnych. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 2,5%.
S19 Podgórze–Kamień (10,5 km)
To jeden z dwóch odcinków, na który decyzję ZRID uzyskano z końcem lutego br. Wykonawca rozpoczyna prace przygotowawcze, geodeci tyczą pas drogowy, a obiekty inżynieryjne powoli zaczynają rosnąć. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 2,5%.
Via Carpatia – trasa. Źródło: MI
Szlak Via Carpatia połączy, wzdłuż wschodniej granicy Polski, państwa bałtyckie z południem Europy. W naszym kraju będzie mieć ponad 700 km długości. Powstanie na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Przeczytaj także: Drogi ekspresowe w Polsce – ranking
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.